Fri. Jul 19th, 2024

Mandolin’in Hikayesi

Mandolin’in Hikayesi ve İlkin Deniz’in Mandolin Jazz Albümü

8 Aralık’ta, yetenekli müzisyen İlkin Deniz, “Mandolin’in Hikayesi” Florida Turk evinde yaptığı etkinliğinde bizlerle derin müzikal bilgisini paylaştı ve mandolin ile canlı bir konser verdi.

Deniz, mandolinin çeşitlerinden, Bill Monroe ve Bluegrass’tan (1940), Türkiye’de köy enstitülerinin açılmasından (1940) ve orada mandolin eğitiminin başlaması gibi konulardan bahsetti. Ardından, mandolin ile her tür müziğin çalınabileceğini gösteren bir konser verdi.

Konserde çalınan parçalar arasında My Favorite Things (“The Sound of Music”), Love Theme (“The Godfather”), Entre Dos Agnes (Paco de Lucía), Autumn Leaves (David Grisman) ve Ilgaz Anadolunun Sen Yüce Bir Dağısın (Ahmet Samim Bilgen) yer aldı.

Etkinlikte, Deniz’in yeni çıkardığı “Mandolin Jazz” adlı CD’sinin tanıtımı ve satışı da yapıldı.

Deniz, Florida’daki ev stüdyosunda solo olarak kaydettiği albümde, caz ve blues tarihinin önde gelen isimlerinin parçalarını mandolin ile yeniden seslendirdi. Albümde sadece Erik Satie’nin Gnosiennes’sinde Adem Gülşen’in piyanosu yer aldı.

Bu albüm, cumhuriyetimizin 100. yılı için güzel bir hediye olsa da, çok az kişinin haberi olacak. Çünkü albüm sadece 250 adet CD olarak basıldı ve dijital platformlara yüklenmeyecek. Meraklıları, sanatçı ile temas kurarak albümü satın alabilirler.

Albümden elde edilen gelir, Türkiye’de müzikle ilgilenen ancak maddi durumu el vermeyen çocuklara mandolin alınması için kullanılacak.

Deniz’e, bizlere keyifli ve bilgi dolu anlar yaşattığı için teşekkür ederiz.

The Story of the Mandolin and İlkin Deniz’s Mandolin Jazz Album

On December 8, talented musician İlkin Deniz shared his deep musical knowledge and gave a live mandolin concert at the Florida Turkish House event “The Story of the Mandolin”.

Deniz spoke about the varieties of mandolin, Bill Monroe and Bluegrass (1940), the opening of village institutes in Turkey (1940) and the start of mandolin education there. He then gave a concert and showed that any type of music can be played on the mandolin.

The pieces played at the concert included My Favorite Things (“The Sound of Music”), Love Theme (“The Godfather”), Entre Dos Agnes (Paco de Lucía), Autumn Leaves (David Grisman) and Ilgaz Anadolunun Sen Yüce Bir Dağısın (Ahmet Samim Bilgen).

The event also featured a presentation and sale of Deniz’s new CD, “Mandolin Jazz”.

Deniz recorded the album solo in his home studio in Florida, re-recording pieces by leading names in the history of jazz and blues on the mandolin. The only piano on the album is on Erik Satie’s Gnosiennes by Adem Gülşen.

Although this album is a beautiful gift for the 100th anniversary of our republic of Turkiye, it will be known by very few people. This is because the album was only pressed on 250 CDs and will not be uploaded to digital platforms. Those interested can purchase the album by contacting the artist.

The proceeds from the album will be used to buy mandolins for children in Turkey who are interested in music but do not have the means to do so.

We thank Deniz for giving us enjoyable and informative moments.