Mehmet Akcay

Categories: Member Portfolios

MEHMET AKÇAY
1955 yılında Kilis’te doğmuş olup ilk, orta ve lise öğrenimini Kilis’te tamamladıktan sonra Ankara’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve İstatistik Bölümünden 1981 yılında mezun olmuştur. ‘Uygulamalı İstatistik’ alanındaki master  çalışmasını ise Gazi Üniversitesinde tamamlamıştır. Master tezini Dış Borçlanmanın Genel Bütçe üzerindeki etkilerini inceleyerek yayınlamıştır.
Çalışma hayatına önce Türkiye’nin önde gelen özel sektör firmalarından Hoover’da müfettiş olarak başlamış daha sonra 25 yıl süreyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının çeşitli bölümlerinde yonetici olarak görev almıştır.  
1983-1988 yılları arasında Hazine Müsteşarlığında IMF ve DUNYA BANKASI uzmanlariyla birlikte 5 yıl süreyle çalışarak Türkiye’nin Dış Borç Yönetim Sistemi Projesini yürütmüştür. Proje kapsamında Türkiye’nin tüm orta ve uzun vadeli dış borçlarının veri tabanının oluşturulması, dış kredi kullanımları ile anapara ve faiz ödemelerinin takip edildiği bilgisayar sisteminin Hazine Müsteşarlığı bünyesinde oluşturulması çalışmalarında sistem yöneticiliği yapmıştır. Dış Borçlar ve Dış Kredilerin Maliyet Analizleri üzerine yazdığı raporlar ve çalışmalar bankacılık ve finans dergilerinde yayınlanmıştır.  1991- 1993 yılları arasında İngiltere’de Merkez Bankasının Londra temsilciliğinde 2 yıl süreyle görev yapmıştırAynı dönemde Londra’da bulunan City University Business School’da “Uluslararası Bankacılık ve Mali Piyasaların Yönetimi” konusundaki programa  katılmış ve sertifika almıştır Merkez Bankası İdare Merkezi Dış İlişkiler Müdürlüğü ile Dış Ekonomileri İzleme Müdürlüğü görevinden sonra Başkanlık Danışmanlığına atanmış ve 2007 yılı sonunda emekli olmuştur.
 
Merkez Bankasından emekli olduktan sonra öğretim görevlisi olarak 2006- 2016 yillari arasinda Ankara’da Bilkent Üniversitesinde; Hukuk Fakultesi, İletişim Fakültesi ve Idari ve Sosyal Bilimler Fakultesinin  İstatistik derslerini vermiştir. Son iki yildir ABD’ye yerlesmis olup halen Florida International University (FIU) Isletme Fakultesinde Istatistik derslerini vermektedir.
3020 NE 32nd Ave #123
Fort Lauderdale, FL 33308