Fri. Jul 19th, 2024

Festival of 100 Year of the Turkish Republic

We joyfully commemorated the centennial of the Turkish Republic with a festive gathering organized by Florida Turkish American Association and  the Turkish Consulate General in Miami.

This event took place on Sunday, October 29th, from 3-7 PM at Tradewinds Park in Coconut Creek. We began with a solemn moment of silence to pay tribute to Mustafa Kemal Ataturk and his fellow comrades in arms, followed by a unison rendition of the Turkish national anthem.

The festival was a resounding success, drawing a large crowd. The program featured an array of performances including traditional folk dances of Ataturk’s daughters and a lively Zumba session led by Efsun Bosnali, enchanting clarinet melodies and the Agean region’s harmandali dance by Ilhan Sefil, culminating in a collective harmandali dance. The event’s organizing team put in tremendous effort to ensure its success and even prepared homemade treats to support the FTAA through a fundraising effort. The festival closed with a charming lantern parade, adding a luminous finale to a memorable day.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılını, Florida Türk Amerikan Derneği ve Miami Türk Başkonsolosluğu’nun düzenlediği şenlikli bir toplantıyla neşeyle andık.

Bu hoş etkinlik, 29 Ekim Pazar günü, öğleden sonra 3 ile 7 arasında Coconut Creek’teki Tradewinds Park’ta gerçekleşti. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına saygı duruşuyla başladık ve ardından Türk milli marşını hep bir ağızdan söyledik.

Festival, büyük bir kalabalığı çekerek büyük bir başarıya imza attı. Program, Efsun Bosnali’nin yönettiği Atatürk’ün kızlarının geleneksel halk dansları ve  Zumba, İlhan Şefil’in büyüleyici klarnet melodileri ve Ege bölgesinin harmandalı dansı, ve toplu bir harmandalı dansı gibi bir dizi performansı içeriyordu. Etkinliğin düzenleme ekibi, başarısını sağlamak için büyük çaba sarf etti ve  ev yapımı lezzetler hazırlayip elde edilen geliri FTAA yararına toplandı. Festival, hatıralarda yer edinen bu güzel günü aydınlatan büyüleyici bir fener alayı ile sona erdi.