Saadet Feray Akçay


Önce nereli olduğumu anlatayım; bir subay kızı olduğum için babamın görevli olduğu Kırklareli-Babaeski’de doğdum bundan dolayı Trakyalıyım, ailem Tokatlı oldugu için orta Karadenizliyim, hayatımın büyük bir kısmı Ankara’da geçtiği için Iç Anadolu’luyum. Kısacası Türkiye’liyim.  Altmışdört yıllık hayatımda Türkiye’nin birçok yerinde yaşadım. İlk, 0rta ve Universite egitimimi Ankara’da tamamladım. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Matematik bölümü “Numerical Analyses” dalından mezun oldum.

 

Sınıf arkadaşım Mehmet Akçay’la evlendim ve arka arkaya iki erkek çocuk annesi olunca eğitimci olarak çalışmaya karar verdim ve eğitim formasyon belgesi alarak çalışma hayatına başladım. Türkiye’de henüz bilgisayar kullanımının yeterince bilinmediği yıllarda Bilgisayar Dershanelerinde yöneticilik yapıp insanların bilgisayar kullanımıni saglamaya çalıştım. Daha sonra üniversite giriş sınavına ögrenci yetiştirmek için çeşitli eğitim kurumlarında çalışıp emekli oldum.
Bu arada eşimin görevi için iki yıllığına gittiğimiz Londra’da bir College’da “Cookery Certificate” alarak dünyanın her yerinde aşçılık yapabilecegim belgeyi aldım ancak bu simdilik sadece bir hobi olarak kaldı. Hobilerim arasında ayrica kürek çekmek ve yüzmek bulunmaktadir,  Diger yandan iyi bir okuyucuyumdur, Ilgimi çeken her kitabı okurum hatta çevremde herkese okutmaya calisirim.
Çocuklarımın her ikisi de mühendislik eğitimi aldılar ve Amerika’da çalışıyorlar, Ailece bir arada olmak için eşim de Miami de  FIU üniversitesinde ogretim gorevlisi olarak calismaya basladi.
 
FTAA’de çalışmak istememin nedeni; derneği bugüne kadar başarıyla getiren yöneticilerden alıp Atatürkçü çizgisinden ayrılmadan daha da ileriye götürmek için çalışmak olacaktır. Yeteneklerim ölçüsünde eski yöneticilerin yardımı ile bunu başaracağımıza eminim.

By FTAA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *